BLOG

Ranking TOP5 tabletek bez recepty na ból głowy

Autor: Dominik Pieczyński
Tabletki bez recepty na ból głowy są jednymi z najczęściej wybieranych środków przeciwbólowych. Te dostępne bez recepty można zakupić w każdej aptece, a także w większości sklepów spożywczych czy stacji benzynowych. Przed zażyciem każdego, trzeba dokładnie przeczytać dołączoną do nich ulotkę. Jest to szczególnie ważne w przypadku zażywania innych leków, aby sprawdzić, czy zawarte w nich substancje nie wejdą we wzajemne interakcje i nie spowodują skutków ubocznych. Nie można także przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to wywoływać problemy z układem pokarmowym i wątrobą. Na rynku dostępne są różne tabletki na silny ból głowy bez recepty, a to, która okaże się skuteczna zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości oraz jego natężenia. Poszukując odpowiednich tabletek na ból głowy, ranking może okazać się bardzo pomocny w podjęciu decyzji.

Tabletki na silny ból głowy bez recepty - ranking najlepszych produktów

5. Ibuprofen 400 mg

To bardzo skuteczne tabletki na silny ból głowy bez recepty. Jest to lek w postaci drażowanych pastylek, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Jedna tabletka zawiera 400 mg substancji czynnej, jaką jest ibuprofen. Stosuje się go na silne migreny, bóle zębów, głowy, mięśni, nerwobóle u osób powyżej 12. roku życia. Świetnie radzi sobie z gorączką w przebiegu grypy, przeziębienia oraz innych infekcji wirusowych. Pozostałymi składnikami, które wchodzą w skład tych tabletek, są: hypromeloza, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, guma arabska, sacharoza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), mieszanina białego wosku pszczelego i wosku Carnauba (Capol 1295). Nie zaleca się stosowania więcej niż 3 tabletek na dobę.

4. Pyralgina 500 mg

Główną substancją czynną jest metamizol sodowy jednowodny. Dodatkowo w składzie znajduje się także skrobia ziemniaczana, żelatyna oraz magnez stearynianu. Tabletki te wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Delikatnie rozluźniają także mięśnie, co sprawia, że świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku bólu głowy, ale także dolegliwościach innego pochodzenia o dużym nasileniu. Te silne tabletki na ból głowy bez recepty nie mogą być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Dawkowanie uzależnione jest od intensywności bólu, a każdą porcję należy popić dużą ilością wody.

3. Paracetamol 500 mg

Te tabletki bez recepty na ból głowy zawierają 500 mg paracetamolu oraz takie substancje pomocnicze, jak: skrobia kukurydziana, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A) oraz magnez stearynianu. Stosuje się go jako środek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Obniża on podwyższoną temperaturę ciała, a dodatkowo nie uszkadza śluzówki żołądka. Nie wykazuje działania przeciwagregacyjnego ani przeciwzapalnego. Pomaga zwalczać ból o różnym nasileniu oraz pochodzeniu. Może także być stosowany u dzieci zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub lekarza.

2. Apap Extra

Te tabletki na ból głowy w rankingu zajmują wysoką drugą pozycję. Substancją czynną jest w nim paracetamol w dawce 500 mg. Stosuje się go w bólach różnego pochodzenia – głowy, zębów, mięśni, kostno-stawowych oraz menstruacyjnych. Skutecznie obniża gorączkę, która towarzyszy grypie lub innym infekcjom. Nie można stosować go u dzieci poniżej 12 roku życia. Apap to silne tabletki na ból głowy bez recepty, które oprócz paracetamolu zawierają również wosk Carnauba, hypromeloze, makrogol, powidon, skrobię żelowaną, kroskarmelozę sodową oraz kwas stearynowy. Aby przyspieszyć ich działanie, można przyjmować je na czczo, ponieważ nie wpływają niekorzystnie na układ trawienny. Dzięki zawartości kofeiny działanie paracetamolu jest zdecydowanie mocniejsze. Dodatkowo pobudza ona także ośrodkowy układ nerwowy. Środków tych nie powinno się łączyć z innymi lekami zawierającymi paracetamol, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki tej substancji.

1. Ibuprom Max

Ranking tabletek na ból głowy otwiera środek zawierający 400 mg ibuporfenu oraz następujące składniki: laktozę, powidon, skrobię kukurydzianą, talk, kroskarmelozę sodową, magnez, stearynian, krzemionkę koloidalną bezwodną, sacharozę, a także wosk Carnauba i wosk biały. Jest to środek przeciwbólowy, który wykazuje również działanie przeciwzapalne. Można go podawać w ostrych bólach migrenowych, miesiączkowych oraz kostnych, ponieważ działa szybko i skutecznie. Często jest stosowany podczas grypy oraz przeziębienia, ponieważ łagodzi gorączkę. Przyjmuje się go wyłącznie po posiłku. Jest to lek, który można stosować jedynie krótkotrwale, a w przypadku bólu, który nie mija, po 3 dniach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12. roku życia. Ze względu na zawartość sacharozy i laktozy osoby, które cierpią na ich nietolerancję, powinny przed zażyciem tych silnych tabletek na ból głowy bez recepty zasięgnąć opinii lekarza.

Tabletki na ból głowy świetnie radzą sobie nie tylko z migrenami o różnym nasileniu, ale także dolegliwościami innego pochodzenia. Są to środki łagodne dla żołądka, ale zarazem skuteczne. Powinny one znaleźć się w każdej domowej apteczce, aby w razie wystąpienia przeziębienia lub gorączki można było je szybko zastosować. Warto pamiętać o tym, że są to środki doraźne i nie można stosować ich zbyt długo. Jeśli mimo ich zażywania ból powraca, trzeba skonsultować ten fakt z lekarzem.